GospodarkaŚwiatAlternatywa dla Davos

Redakcja3 lata temu
Wspomoz Fundacje

2 czerwca rozpoczęło się kolejne Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Uczestniczy w nim ponad 5 tys. osób. W warunkach pandemii koronawirusa to jedna z największych tego typu imprez w ostatnich latach. Podobnie jak w przypadku Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, obrady odbywają się w trybie online. W przypadku tego ostatniego spotkania online mają być kontynuowane w sierpniu w ramach światowej sesji ekonomicznej w Singapurze. Jednak w maju okazało się że do niej nie dojdzie z powodu koronawirusa.

Fakt, że tak wielkie przedsięwzięcie odbywa się dziś w Petersburgu wyraźnie pokazuje że Rosja, radzi sobie z epidemią znacznie lepiej niż wiele innych światowych mocarstw. Jednak nie tylko to wyróżnia petersburskie forum na tle jego odpowiednika z Davos.

Forum w Davos to globalistyczna impreza możnych tego świata. Wielki Reset ogłoszony przez prezesa Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba stanowi program globalistycznych elit zmierzających do kontroli nad światem. Tymczasem forum w Petersburgu, zorganizowane przez stanowczo broniącą swoich interesów Rosję, zgromadziło przedstawicieli suwerennych państw narodowych. Od 2014 roku zachodni politycy bojkotują forum w dawnej stolicy Rosji.

W dalszym ciągu przyciąga ono jednak przedstawicieli biznesu dla których mało istotne są stereotypy ideologiczne. Dostrzegają oni, że stabilna Rosja jest wiarygodnym partnerem do prowadzenia interesów. Federacja Rosyjska która znajduje się na tych przestrzeniach jest równie atrakcyjna dla inwestorów z Europy i z Azji. Nawet amerykański biznes niezbyt przejmuje się podejmowanymi przez polityków próbami prowadzenia polityki zimnowojennej.

Tradycyjnie już większość uczestników pochodzi właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei delegacja z Kataru, jednego z najzamożniejszych krajów Zatoki Perskiej przybyła w składzie ponad dwustu osób. Pojawiły się także liczne delegacje z Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoch. W piątek przed uczestnikami forum wystąpi Władimir Putin.

Głównym hasłem tegorocznego forum jest „Razem w nowej rzeczywistości gospodarczej”. W wystąpieniach zostanie poruszony temat wpływu pandemii na sytuację w świecie. Jednak tematy sesji panelowych i wystąpień dotyczyć będą znacznie szerszego zakresu bardzo ciekawych zagadnień. Oczywiście będą tu pewnie dostrzegane także wpływy ideologii zwolenników Wielkiego Resetu. Sprawy ochrony środowiska, dekarbonizacji z pewnością będą również dyskutowane. Rosjanie jednak także będą mówili o kwestiach suwerenności. Nastąpi to co najmniej w czasie trzech dyskusji: „Suwerenność ekonomiczna a rozwój historyczny”, „Utrzymanie jednolitej przestrzeni cyfrowej w warunkach zmagań o suwerenność cyfrową”, „Suwerenność cyfrowa a cyberbezpieczeństwo”.

Taki dobór omawianych zagadnień odbiega od kwestii dyskutowanych na Światowym Forum Ekonomicznym. Jest on przejawem autentycznie alternatywnego sposobu myślenia, odmiennego od tego, które reprezentują światowe elity ekonomiczne. Pozostaje mieć nadzieję, że nie tylko w Rosji, ale również w innych krajach Europy zagadnienie suwerenności zajmie istotne miejsce w debatach na tematy gospodarcze.

Fakt uczestnictwa w Forum Ekonomicznym w Petersburgu jednego z organizatorów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Borge Brende jest ewidentnym dowodem na to, że globaliści poważnie traktują odbywające się w Rosji spotkanie.

AD

Redakcja