AktualnościSS Galizien i współczesna Ukraina

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Izrael zareagował na zbiegowisko neonazistów ukraińskich 28.04.2021 w Kijowie. Poinformował o tym sekretarz prasowy Lior Haiat na Twitterze, dosłownie: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zaniepokojone marszem przeprowadzonym w samym centrum Kijowa, z okazji utworzenia dywizji SS „Galizien”.

„Pododdziały Waffen SS były zaangażowane w jedne z najpotworniejszych zbrodni mających miejsce podczas Holokaustu. Potępiamy kontynuację gloryfikowania nazistowskich kolaborantów i mamy nadzieję, że rząd [ukraiński] bezwzględnie potępi wszystkie podobne zjawiska i nie dopuści do ich powtórzenia”

Ambasador Niemiec w Kijowie, Anka Feldhusen: „Pododdziały Waffen SS brały udział w najcięższych zbrodniach wojennych oraz w Holokauście podczas II wojny światowej. Żadne formacje ochotnicze walczące i pracujące dzisiaj na rzecz Ukrainy nie powinny się z nimi kojarzyć”. Sekretarz prasowy MSZ  Izraela podkreślił, że ochrona pamięci o Holokauście — to nie są sprawy wewnętrzne każdego kraju, lecz część zbiorowej odpowiedzialności społeczeństw, bez względu na miejsce ich zamieszkiwania. Nawet prezes ukraińskiego IPN Anton Drobowycz uznał gloryfikację wojsk SS w europejskim kraju za niedopuszczalną.

Reagując na oburzenie społeczeństwa ukraińskiego marszem ku czci SS w Kijowie zabrali głos ukraińscy obrońcy zbrodniarzy. Między innymi nazwali zgłaszanie się ochotników ukraińskich do SS „wyborem cywilizacyjnym Ukrainy”. W ich opinii „w szkołach oficerskich SS wykuwały się nowe kadry [elity] niepodległej Ukrainy”.

A jaka była reakcja Polski?  W kontekście zbrodni ukraińskich SS-manów, w tym w Hucie Pieniackiej — żadna.  Zamiast tego prezydent Polski podtrzymuje zaproszenie do wspólnego świętowania Święta 3 Maja. Dla prezydenta kraju zezwalającego na bezkarną gloryfikację nazizmu, domagającego się pomnika dla uczestników Holokaustu w Polsce, blokującego chrześcijańskie pogrzeby polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

Prezydent Zełenski nie przyjedzie z „pustymi” rękami — przywiezie nam „dobrą nowinę” – na Ukrainie wczoraj 29.04.2021 zrehabilitowano ostatniego rozstrzelanego banderowskiego zbrodniarza z bojówki SB OUN. Zapewne prezydent państwa bezprawie potwierdzi jeszcze raz „cywilizacyjny wybór Ukrainy”, z gloryfikacją SS, ludobójców z OUN-UPA i zakazem pogrzebów ich ofiar.

Za: profil fb Stowarzyszenia Suozun

fot. RIA Novosti

 

Redakcja