AktualnościŚwiatUkraińcy wciąż mówią po rosyjsku

Redakcja2 lata temu
Wspomoz Fundacje

Kolejne badania wskazują na popularność języka rosyjskiego wśród obywateli Ukrainy. Sondaż przeprowadzony przez instytut „Monitoring Społeczny” pokazuje, że ponad połowa Ukraińców posługuje się w życiu codziennym tylko językiem rosyjskim bądź zamiennie – rosyjskim i ukraińskim.

Według badania przeprowadzonego w dniach od 24 do 30 marca br. na reprezentatywnej próbie mieszkańców wszystkich regionów kraju powyżej 18 roku życia (poza niekontrolowanymi przez Kijów obszarami obwodu donieckiego i ługańskiego oraz bez uznawanego przez władze w Kijowie za część terytorium Ukrainy Krymu), 24,2% ankietowanych posługuje się wyłącznie lub w przeważającej mierze językiem rosyjskim. 26,9% respondentów twierdzi, że w codziennych kontaktach używa w równym stopniu języka rosyjskiego i ukraińskiego. 48,6% zadeklarowało, że używa przeważnie języka ukraińskiego.

Językiem rosyjskim posługuje się również na co dzień duża część ukraińskich elit politycznych, choć nie ma on statusu urzędowego ani oficjalnego. Niedawno rzeczniczka prasowa prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego Julia Mendel stwierdziła, że istnieje „ukraiński język rosyjski”. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow określił się jako „ukraiński nacjonalista rosyjskojęzyczny”, podkreślając, że język rosyjski jest częścią ukraińskiej tożsamości.

Pozycja języka rosyjskiego wydaje się niezagrożona, bez względu na kolejne wysiłki podejmowane przez władze ukraińskie jeszcze od czasów prezydentury Wiktora Juszczenko (2005-2010) i szczególnie intensywnie podejmowane po przewrocie w 2014 roku. W badaniach nie uwzględniono zasięgu dialektu ukraińsko-rosyjskiego, znanego jako surżyk.

Źródło: Больше половины украинцев разговаривают дома на русском языке – опрос (ukraina.ru)

 

Redakcja

Powiązane Posty