AktualnościPolitykaSerwis Informacyjny – sygnały zauważone 01.05.2025

Red.1 godzinę temu
Wspomoz Fundacje

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 01.05. 2025

Polska. Poseł Roman Fritz, będący współpracownikiem kandydata na prezydenta Polski Grzegorza Brauna zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym zarzucił szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, że „nie informował posłów na Sejm RP o formułowaniu polskiego korpusu interwencyjnego”, który miałby na Ukrainie. Poseł ziemi śląskiej Roman Fritz do swojego wpisu dołączył dokument i apelował do wicepremiera: „To nie jest nasza wojna, nie szargajcie życiem Polaków!” i wzywał do „powstrzymania tego szaleństwa”. W piśnie pada sformułowanie „W związku z koniecznością uregulowania wymagań, jakim mają sprostać żołnierze Sił Zbrojnych RP kierowani do pełnienia służby w komórkach odpowiedzialnych za pomoc, koordynację i szkolenie sił zbrojnych Ukrainy w ramach Wykazu stanowisk służbowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych skierowanych do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa w kwaterach głównych, dowództwach, i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych”.

Po publikacji dokumentu przez posła Romana Fritza dowództwo polskiej armii zamieściło wpis mówiący, że: „Informacje zawarte w przytoczonym piśmie dotyczą wyselekcjonowanej grupy kilku żołnierzy Sił Zbrojnych RP, posiadających odpowiednie przygotowanie i warunki zdrowotne, którzy kierowani są na Ukrainę do wykonywania zadań, jakie Wojsko Polskie realizuje od dziesiątek lat w wielu rejonach świata – zabezpieczanie Ambasady RP i attachatu wojskowego, zabezpieczanie wizyt przedstawicieli rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sił Zbrojnych RP, czy też służba w charakterze oficerów łącznikowych (…) Publikacja takich dokumentów przez osoby nieuprawnione oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji to nie tylko działanie nieodpowiedzialne, ale również skrajnie szkodliwe dla bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP oraz całego państwa. Tego rodzaju dezinformacja stanowi pożywkę dla rosyjskich ośrodków propagandowych i internetowych trolli, którzy aktywnie wykorzystują fałszywe narracje do rozbijania jedności społecznej oraz podważania wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej” I dalej: „Takie działania są elementem wojny informacyjnej, której celem jest osłabienie naszego państwa od wewnątrz – i muszą być traktowane z najwyższą powagą”. O sprawie napisał Onet.

Polska. Firma PHU Lechmar rozpoczęła realizację ogromnego kontraktu na dostawy amunicji dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Umowa o wartości ok. 2 miliardów złotych została podpisana między polską firmą PHU Lechmar, a Państwową Służbą Graniczną Ukrainy, która nadzoruje zakup uzbrojenia na potrzeby ukraińskiej armii. Pierwsze partie amunicji dotarły już na front.

Polska. Polska Grupa Militarna i Grupa Niewiadów połączą siły i wchodzi na warszawską giełdę. W ramach porozumienia PGM oraz Grupa Niewiadów stworzą jeden z największych prywatnych podmiotów polskiego przemysłu obronnego. Chcą produkować amunicję artyleryjską 155 mm.

Polska. Policjanci z Kłobucka na Śląsku rozbili gang, który włamywał się do salonów jubilerskich, kantorów i prywatnych firm w różnych częściach kraju. Zatrzymani to trzej Ukraińcy w wieku od 39 do 56 lat. Grozi im nawet 20 lat więzienia. Informacje podało Radio Maryja.

Polska. Na portalu Ototorun ukazał się mało uczciwy tekst Tomasza Kaczyńskiego pod tytułem: „Siewca rosyjskiej propagandy został nowym wiceprzewodniczącym Rady Programowej Radia PiK” poświęcony analitykowi wojskowemu Krzysztofowi Podgórskiemu. Krzysztof Podgórski w oświadczeniu napisał między innymi: „Cześć informacji zawartych w niniejszym artykule jest nieprawdziwych, część zmanipulowanych. Kwalifikuje się to na drogę postępowania sądowego. Uprzejmie informuję, że swoich praw dochodził będę przed Sądem RP.” W tygodniku „Myśl Polska” kilkukrotnie przedrukowywaliśmy teksty p. Podgórskiego, którego cenimy.

Polska. Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) Polska zwiększyła swoje wydatki na obronność o 31%, do poziomu 38 mld dolarów (ponad 142 mld złotych).

Polska. Premier Donald Tusk podczas wizyty w Częstochowie złożył stanowczą deklarację dotyczącą wsparcia dla polskich przedsiębiorstw: „koniec z faworyzowaniem obcych. Polskie firmy otrzymają pełne wsparcie państwa„. Wielokrotnie mówił, że państwo będzie wspierać krajowe firmy wszelkimi dostępnymi metodami, kładąc kres sytuacji, w której mogły one przegrywać z zagraniczną konkurencją z powodu jej uprzywilejowania. Sprawę skomentował Jan Lisiński z Klubu Myśli Polskiej: „Premier popadł w amok przedwyborczy, który cechuje się wzmożonym patriotyzmem. W tym patriotyzmem gospodarczym. Nie muszą sie bardzo jednak przejmować jego mocodawcy w Brukseli i Berlinie. W drugiej połowie maja mu przejdzie”.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun w Białej Podlaskiej wraz z tłumem ludzi brał udział w ściągnięciu z budynku urzędu miasta flagę Ukrainy. Tłum skandował „Tu jest Polska!” i odśpiewał hymn Polski. Grzegorz Braun oświadczył, że flaga zostanie przekazana ukraińskim służbom dyplomatycznym w Polsce.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Krzysztof Stanowski zapowiedział przeprowadzenie na antenie Kanału Zero rozmów z wszystkimi kandydatami na prezydenta Polski. Wczoraj do studia zaprosił lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka. Krzysztof Stanowski nawiązując do ostatniej debaty zorganizowanej przez „Super Express” zapytał Macieja Maciaka czy podziwia prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Maciak odpowiedział: „A jak nie podziwiać kogoś za wyjątkową odporność. Naprawdę udajemy, że nie widzimy, jaki hejt idzie na prezydenta Rosji? Podziwiać to może zbyt przesadne słowo, ale szanować”. Stanowski zapytał wtedy, czy kandydat RDiP przyjechał z „Włocławka czy Moskwy”. Następnie zakończył program i wyszedł ze studia. Zachowanie Stanowskiego spotkało się z powszechna krytyką w mediach społecznościowych. Komentator Piotr Golonka napisał: „To już nie jest dziennikarstwo, to zwykła żenująca błazenada. Maciak to nie mój idol, ale ma prawo do wypowiedzenia swojego zdania. Jest oficjalnie zarejestrowanym kandydatem na prezydenta i kropka. Natomiast gospodarz programu pokazał, że ten jego Kanał Zero to faktycznie zero”.

Polska. Szef MSZ-tu Polski Radosław Sikorski zwrócił się na portalu X do Elona Muska słowami: „Widzisz, wielki człowieku, polityka jest trudniejsza, niż myślałeś”. Według Wirtualnej Polski po ok. 30 minutach jednak wpis skasował. Anna Nowak z Klubu Myśli Polskiej napisała: „Zupełny brak profesjonalizmu. Radosław Sikorski zachowuje się jak słoń w składzie porcelany”.

Polska. Grupa żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej dostała polecenie, by wziąć udział w spotkaniu w Muzeum Polin poświęconemu książce „Jan Karski w cudzej pamięci”. Wśród prelegentów była Agnieszka Holland, która wyreżyserowała „Zieloną Granicę”. Obecny był również były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Marszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji napisał: „Taka decyzja to absurdalne polityczne uprzedmiotowienie żołnierzy, które nigdy nie powinno mieć miejsca”. Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej stwierdził: „Polski żołnierz ma za zadanie bronić granic naszej ojczyzny, a nie robić tłum dla Holland i Kwaśniewskiego. Jeśli potrzebują widowni niech sobie za sorosowskie pieniądze wynajmą jakieś aktywiszcza„.

Polska. Biuro prasowe Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej specjalną rezolucję przyjęli członkowie Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich w Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN). Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich przyjęła rezolucję, w której apeluje do państw, gdzie po zakończeniu wojny doszło do wypędzeń i prześladowań mniejszości narodowych o zachowanie pamięci o ofiarach tych działań. Rezolucja przypomina, że wojna w 1939 roku została wywołana przez narodowosocjalistyczne Niemcy i przyniosła śmierć, cierpienie i straty dla milionów ludzi. W dalszej części czytamy: „Chcielibyśmy zwrócić uwagę na losy ludności cywilnej pochodzenia niemieckiego, która po zakończeniu wojny została dotknięta czystkami etnicznymi, deportacjami i poważnymi naruszeniami praw człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej, Związku Radzieckim i na Bałkanach (…) Również ci, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, w kolejnych dziesięcioleciach doświadczyli dotkliwej niesprawiedliwości i obarczani byli zbiorową winą. Reżimy, które objęły władzę po II wojnie światowej w krajach zamieszkiwanych przez mniejszości niemieckie, doprowadziły do ich wywłaszczenia, dyskryminacji kulturowej i językowej oraz aktów przemocy. Wiele osób straciło swój język ojczysty, źródła utrzymania i tożsamość kulturową. Mniejszości niemieckie do dziś zmagają się z konsekwencjami tej niesprawiedliwości. Pamięć o tych zbrodniach i ich nazywanie po imieniu to nie tylko obowiązek, ale także kluczowy element przyczyniający się do zachowania naszych wartości cywilizacyjnych (…) wzywamy dzisiaj wszystkie te państwa do podjęcia odpowiednich działań na rzecz godnego upamiętnienia wypędzenia Niemców po II wojnie światowej oraz prześladowań tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie, aby zdystansować się od tych zbrodni i publicznie je potępić”

Polska. W wieku 41 lat zmarł na chorobę nowotworową powszechnie lubiany kucharz i autor książek kulinarnych Tomasz Jakubiak. Był szefem kuchni w restauracjach: „Winnica” w Zielonej Górze i „Cafe Szparka” w Warszawie.

Stany Zjednoczone. Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa d/s Ukrainy Keith Kellogg stwierdził: „Ukraińcom nie wszystko się podobało, ale nikt nie będzie zadowolony z ostatecznej pozycji, którą wypracujecie. To normalne, gdy prowadzicie negocjacje. Ale jesteśmy w całkiem dobrej sytuacji z nimi (…) Jeśli chodzi o Ukraińców, czujemy się bardzo komfortowo tam, gdzie jesteśmy teraz”. Dodał, że udało się uzgodnić z obiema stronami listę warunków, która zawiera 22 „bardzo konkretne” działania dotyczące przerwania walk na Ukrainie.

Stany Zjednoczone. Umowa o utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy – podpisana. Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent stwierdził, że: „z przyjemnością ogłaszam podpisanie dzisiejszej historycznej umowy o partnerstwie gospodarczym między USA, a Ukrainą„. „W uznaniu znacznego wsparcia finansowego i materialnego, jakie naród amerykański udzielił obronie Ukrainy od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji, to partnerstwo gospodarcze umożliwi obu krajom współpracę i wspólne inwestowanie, aby nasze wspólne zasoby, talenty i możliwości mogły przyspieszyć odbudowę gospodarczą Ukrainy”. Dalej czytamy: „Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały 'umowę o partnerstwie gospodarczym’, która zapewni Waszyngtonowi dostęp do kijowskich minerałów ziem rzadkich w zamian za utworzenie funduszu inwestycyjnego na Ukrainie”. Wicepremier Ukrainy Julia Swiridenko cytowana przez BBC stwierdziła: „W imieniu Rządu Ukrainy podpisałam Umowę o utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy. Wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi tworzymy Fundusz, który będzie przyciągał globalne inwestycje do naszego kraju”.

Kilka godzin przed podpisaniem umowy „Financial Times” pisał o kolejnym zgrzycie na linii USA-Ukraina. Sugerował, że Amerykanie chcą, aby Ukraińcy podpisali nie tylko umowę ramową, ale także drugą szczegółową umowę dotyczącą funduszu, która uzupełniłaby pełną umowę dotyczącą minerałów, oraz trzeci dokument techniczny. Z kolei Ukraina miała próbować zrewidować wcześniej uzgodnione warunki. Informował o tym Businessinsider. Ukraińska strona miała wskazywać, że nie może podpisać wszystkich dokumentów natychmiastowo, ponieważ umowa funduszu musi zostać według ukraińskiego prawa być ratyfikowana przez parlament. Według nieoficjalnych doniesień opublikowanych przez Businessinsidera zespół sekretarza skarbu USA Scotta Bessenta powiedział Svyrydenko, że „powinna być gotowa do podpisania wszystkich umów, albo wracać do domu”.

Umowa ramowa nie oferuje wyraźnie amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa, o które zabiegała Ukraina. Podpisanie tej umowy jest bezspornym sukcesem prezydenta USA Donalda Trumpa.

Stany Zjednoczone. Administracja Donalda Trumpa deklaruje rekordowe ograniczenie wydatków na armię, a zarazem rekordowy wzrost wydatków na siły zbrojne. Budżet Pentagonu ma po raz pierwszy w historii sięgnąć biliona (wg długiej skali) dolarów. Oszczędności ominęły jednak wydatki związane z amerykańską obecnością na Dalekim Wschodzie i Pacyfiku. Amerykańscy publicyści wymieniają priorytety Trumpa: 1) Budowa Złotej Kopuły czyli tarczy antyrakietowej nowej generacji, 2) Odbudowa lotnictwa, 3) Wzmocnienie marynarki wojennej.

Rosja. Rosja i Korea Północna rozpoczęły w środę budowę mostu drogowego nad rzeką Tuman, łączącego oba kraje – przekazała agencja TASS, powołując się na informacje od premiera Rosji. Będzie to drugie lądowe połączenie między tymi krajami. Jak podały rosyjskie władze, jest to element strategicznej współpracy międzyregionalnej.

Rosja. W Wołgogradzie odbyło się dwustronne spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. W przeddzień 80. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej prezydenci odwiedzili kompleks memorialny „Bohaterowie Bitwy Stalingradzkiej” w Mamaev Kurgan.

Rosja. Władimir Putin wydał dekret o przemianowaniu międzynarodowego lotniska w Wołgogradzie na Stalingrad. Z prośbą o zmianę nazwy wystąpiły lokalne władze.

Rosja. Przebywający w Wołgogradzie prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko mówiąc o zbrodniach hitlerowskich stwierdził, że „szczególnym okrucieństwem wykazywali się litewscy, łotewscy i ukraińscy naziści”. Dodał również: „Przeciwko nam stoją potomkowie przegranych stronników Trzeciej Rzeszy”. Słowa te zostały skrytykowane na Ukrainie i na Łotwie.

Rosja. Resort Spraw Wewnętrznych przygotował projekt ustawy „o udzielaniu azylu na terytorium Federacji Rosyjskiej”. Przewiduje ona dla cudzoziemców i bezpaństwowców cztery rodzaje ochrony: status uchodźcy, azyl czasowy, azyl polityczny i ochronę tymczasową. Zgodnie z projektem, status uchodźcy będzie przyznawany osobom, które mają uzasadnioną obawę, że staną się ofiarą prześladowań ze względu na rasę, religię, obywatelstwo, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub przekonania polityczne. Wśród nowych podstaw do tymczasowego azylu znajduje się sytuacja, w której w kraju pochodzenia nie można żyć w zgodzie z „tradycyjnymi wartościami rodzinnymi, uznawanymi przez Federację Rosyjską” lub wychowywać w nich dzieci. Innym kryterium są „obawy związane z rusofobią”.

Rosja. Jak informuje portal Money „Rosyjska waluta (rubel – red.) umacnia się względem złotego i dolara. Od początku roku rubel zyskał już ponad 32% wobec amerykańskiej waluty, a w ostatnich trzech miesiącach tempo wzrostu jeszcze przyspieszyło”. W dalszej części czytamy: „Analiza danych z ostatnich 52 tygodni pokazuje, że rubel zyskał wobec dolara amerykańskiego aż 14,73% To wyjątkowo silny wynik na tle innych walut, zwłaszcza w okresie znacznych wahań na globalnych rynkach finansowych”. Szef MSZ-tu Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla CBS stwierdził, że” „Rosja stała się odporna na zachodnie sankcje dzięki i restrukturyzacji gospodarki w kierunku samowystarczalności”. „The Economist” natomiast przeczy tym zapewnieniom „Od Kaliningradu po Władywostok widoczne są oznaki spowolnienia gospodarczego, co potwierdzają dane banku Goldman Sachs wskazujące na spadek rocznego tempa wzrostu z około 5% do poziomu bliskiego zera”.

Ukraina. Punkty za zabijanie Rosjan. Interia informuje, że „Ukraina stworzyła system który ma zachęcać żołnierzy do zabijania jak największej liczby Rosjan” Platforma Brave 1 Market: Punkty zdobyte przez żołnierzy będą wymieniane na uzbrojenie za pośrednictwem platformy Brave 1 Market, która działa jak „Amazon dla wojska”. Program, nazwany bonusem Armii Dronów, przyznaje punkty za udokumentowane nagraniami trafienia dronami w rosyjskie cele. Inicjatywa ma być powiązana z platformą Brave 1 Market, która umożliwi wymianę punktów na nowoczesny sprzęt wojskowy. Program przypisuje punkty za każdy rodzaj akcji: 20 punktów za uszkodzenie i 40 za zniszczenie czołgu, do 50 punktów za zniszczenie mobilnego systemu rakietowego (w zależności od jego kalibru) i sześć punktów za zabicie wrogiego żołnierza.” Na portalu Bankier z kolei czytamy: „Rząd Ukrainy nieustannie udoskonala system, aby uczynić go bardziej skutecznym i niebezpiecznym dla Rosjan – zaznaczyło Politico. „Na przykład zwiększyliśmy liczbę punktów za eliminację (żołnierzy) piechoty z dwóch do sześciu, co podwoiło liczbę zabitych wrogów w ciągu jednego miesiąca” – przekazał Fedorow. „To nie jest tylko system motywacyjny; to mechanizm, który zmienia zasady wojny„.

Ukraina. Dyrektor Ukraińskiego Centrum Bezpieczeństwa i Współpracy Serhij Kusan, powiedział w rozmowie z Deutsche Welle, że: „Sytuacja na Ukrainie wygląda źle tylko w wyobrażeniu Donalda Trumpa„. Dodał również: „Siły zbrojne Ukrainy odnotowują na niektórych odcinkach frontu nawet taktyczne sukcesy, przemysł zbrojeniowy kraju rośnie, a partnerzy w Europie jeszcze bardziej gromadzą się wokół Ukrainy i ją wspierają. Nasza sytuacja jest znacznie lepsza niż rok temu„.

Ukraina. Mer Kijowa Witalij Kliczko oświadczył w wywiadzie dla BBC, że jednym z możliwych rozwiązań mogłoby być zrzeczenie się przez Ukrainę części terytoriów. Według Kliczki w obliczu rosnącej presji na Ukrainę ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski może zostać „zmuszony do podjęcia bolesnej decyzji”.

Ukraina. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu czterech osób w sprawie dostarczenia na front 120 000 wadliwych pocisków moździerzowych kalibru 120 mm. Wśród zatrzymanych są przedstawiciel armii, pracownik odpowiedzialny za kontrolę jakości oraz dwaj szefowie zakładu produkcyjnego z sektora obronnego.

Ukraina. „The Times” informuje, że Europa nie może zebrać wystarczającej ilości „sił pokojowych, żeby wysłać je na Ukrainę”. Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii adm. Tony Radakin zapytał swoich odpowiedników i ministrów obrony z innych krajów, czy mogą przygotować 64 000 żołnierzy do wysłania na Ukrainę. Obecni ministrowie mieli przekazać, że “nie ma żadnych szans” na zebranie takiej liczby żołnierzy, i nawet 25 000 “wymaga wspólnych wysiłków”. Szefowa MON Litwy Dovilė Šakalienė stwierdziła: „Rosja ma 800 tysięcy. Pozwólcie, że powiem wam to: jeśli nie możemy zebrać nawet 64 tysięcy, to wygląda słabo, i to jest słabe”. Informacje zamieścił Bielsat.

Szwecja. Z raportu Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) wynika, że: „ponad 100 krajów na całym świecie zwiększyło swoje wydatki wojskowe w 2024 roku. W wyniku tego, że władze kładą coraz większy nacisk na potrzeby wojskowe, często kosztem innych pozycji budżetowych, ekonomiczne i socjalne kompromisy mogą mieć znaczący wpływ na społeczeństwa w nadchodzących latach.” Analityk SIPRI Diego Lopes da Silva powiedział: „Rosja po raz kolejny znacząco zwiększyła wydatki militarne, powiększając przewagę nad Ukrainą. Ukraina obecnie przeznacza na wojsko wszystkie swoje wpływy z podatków.” Według SIPRI łącznie wydatki wojskowe Ukrainy wzrosły o 2,9%, osiągając poziom 64,7 mld dolarów (prawie 242 mld złotych), co stanowi 43% nakładów Federacji Rosyjskiej.

Estonia. Rząd w Tallinie ogłosił utworzenie nowej fabryki materiałów wybuchowych „Hexest AS”, które będzie produkować na dużą dkalę RDX / heksogen, niezbędny składnik materiałów wybuchowych do napełniania amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Szef MON Estonii Hanno Pevkur powiedział: „W Europie brakuje mocy produkcyjnych w zakresie materiałów wybuchowych, dlatego budowa nowych zakładów jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw dla przedsiębiorstw w Estonii i całym regionie”.

Czechy. Szefowa MON Czech Jana Černochová poinformowała, że Ukraina otrzymała 400 000 sztuk amunicji artyleryjskiej w ciągu 4 miesięcy 2025 roku od Czech. Według Wirtualnej Polski źródło pochodzenia pocisków pozostaje nieznane (nie zostało ujawnione).

Węgry. Decyzja Europejskiej Partii Ludowej o intensywniejszym wsparciu dla Ukrainy spotkała się z ostrą krytyką ze strony premiera Węgier. Wiktor Orban oskarża EPP o wspieranie przedłużania wojny kosztem europejskiej gospodarki. Premier Węgier napisał: „Wczoraj był ponury dzień dla Europy. Kongres EPP zdecydował się poprzeć przedłużenie wojny w Ukrainie. Chcą wysyłać więcej pieniędzy do Ukrainy, podczas gdy europejska gospodarka cierpi. Co za wstyd!”

Finlandia. Finowie nie wierzą w NATO. Dla 53% mieszkańców Finlandii członkostwo w NATO nie gwarantuje, że inne kraje udzielą pomocy Finlandii w razie rzeczywistego zagrożenia lub kryzysu – wynika z badania przeprowadzonego w dwa lata po wstąpieniu kraju do Sojuszu.

Finlandia. Helsinki są gotowe podobnie jak Wielka Brytania wysłać na Ukrainę od 5 do 10 000 żołnierzy jako siły pilnujące ewentualnego rozejmu lub porozumienia pokojowego. Informacje podał brytyjski „The Times”

Finlandia. Fińscy deputowani zaakceptowali ustawę ograniczającą możliwość korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych w trakcie zajęć szkolnych – poinformowała kancelaria Eduskunty. Wcześniej podobny zakaz wprowadziła Austria.

Niemcy. W Crostwitz odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia Bitwy pod Budziszynem. Obchody zostały zorganizowane dzięki transgranicznej współpracy Polaków z Serbołużyczanami. Na uroczystość przybyli uczestnicy 20. edycji rajdu „Szlakiem Bitew, Pomników i Cmentarzy Żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego na Łużycach”.

Niemcy. W wieku 92 lat zmarł jeden z najwybitniejszych niemieckich skoczków narciarskich Max Bolkart. Pochodzący z Oberstdorfu zawodnik był najstarszym żyjącym triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni.

Jemen. Siły amerykańskie i brytyjskie przeprowadziły wspólną operację wojskową w Jemenie. Według resortu obrony Wielkiej Brytanii atak miał być wymierzony w obiekt wojskowy Hutich, odpowiedzialny za produkcję dronów, jakimi bojownicy atakują statki.

Filipiny. Szefowie MON-ów Filipin i Nowej Zelandii Gilberto Teodoro i Judith Collins, podpisali w Manili umowę o statusie sił wizytujących, umożliwiającą przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń wojskowych. Agencja AP podkreśla, że to wzmacnianie sojuszy w obliczu konfliktów z Chinami na Morzu Południowochińskim. Wcześniej Filipiny zawarły podobne porozumienia z Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, Australią i Japonią, prowadzą także rozmowy z Francją.

Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział: „Turcja ma nadzieję, że zawieszenie broni ogłoszone przez Rosję w 80. rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej otworzy drzwi do trwałego pokoju na Ukrainie”. Przywódca Turków dodał: „jest to ważne nie tylko dla Rosji i Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa globalnego. Ta wojna kosztowała wszystkich drogo, a Rosja i Ukraina straciły najwięcej.” Prezydent wspomniał też o siłach, które chcą Erdogan „zatruć ten proces”.

Brazylia. Jak informuje dr Kornel Sawiński szefowie MSZ-tu państw BRICS nie osiągnęli porozumienia w sprawie wspólnego komunikatu na spotkaniu w Brazylii. Nie udało się wydać wspólnego oświadczenia na skutek rozbieżności w sformułowaniach odnoszących się do reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ. Egipt i Etiopia odrzuciły zapisy wzywające do reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych , w tym samej Rady Bezpieczeństwa. Polska Agencja Prasował poinformowała, że szef MSZ-tu Brazylii Mauro Vieira powiedział: „w kwestiach konfliktów handlowych i praw celnych wśród wszystkich państw panowała całkowita zgoda„. BRICS to Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA, do których niedawno dołączyły Iran, Egipt, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie tworząc tzw. grupę BRICS+. Kraje te reprezentują ok. 45 proc. światowej populacji i 35 proc. globalnego PKB. Status krajów partnerskich mają m.in. Białoruś, Boliwia, Indonezja, Malezja, Nigeria, Tajlandia i Wietnam.

Brazylia. Jak poinformował Onet Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu podczas spotkania wysokich przedstawicieli państw BRICS powiedział: „Rosja uważa, że ​​rozmieszczenie zachodnich jednostek wojskowych w Ukrainie jest absolutnie niedopuszczalne. Będą one uważane za uzasadnione cele”.

mg, al, łj

Red.