Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) 22.04.2025
Watykan. Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35. Jorge Mario Bergoglio zmarł w wieku 88 lat. Był 266. papieżem w historii Kościoła i pierwszym z Ameryki Południowej. Informację o jego śmierci przekazała Dykasteria ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej. Z całego świata spływają kondolencje światowych przywódców po śmierci papieża Franciszka. Prezydent Polski Andrzej Duda napisał „Do Domu Ojca odszedł dziś Papież Franciszek. W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: „Miserando atque eligendo” („Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”). Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata”. Głowę Kościoła rzymskokatolickiego pożegnał prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Argentyny Javier Milei, prezydent ogarniętej wojną Palestyny Mahmoud Abbas, premier Słowacji Robert Fico, premier Węgier Viktor Orban, premier Włoch Giorgia Meloni i wielu innych. O tym co inni przywódcy pisali o papieży Franciszku, można przeczytać na stronie: myslpolska.info
Polska. Grupa WB i koreańska Hanwha Aerospace uzgodniły warunki, na jakich ma działać spółka Joint Venture, której celem jest uruchomienie produkcji kierowanych pocisków rakietowych. Ma to nastąpić w 2028 roku. Spółka deklaruje przyszłościowo, też budowę rakiet dalekiego zasięgu.
Polska. Potężny pożar suchych trzcinowisk i łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym obejmuje obszar 450 ha i się nie rozprzestrzenia, ale wciąż nie jest ostatecznie kontrolowany.
Rosja. Doradca prezydenta Władimira Putina Nikołaj Patruszew zabrał głos na temat relacji Rosji ze Stanami Zjednoczonymi. Były oficer służb specjalnych Związku Radzieckiego stwierdził: „Rosja i Stany Zjednoczone, jako wielkie mocarstwa, historycznie ponoszą szczególną odpowiedzialność za losy świata, a doświadczenia minionych dekad, a nawet stuleci pokazują, że w najtrudniejszych momentach kryzysowych nasze kraje zawsze potrafiły przezwyciężyć dzielące je różnice”. Według Patruszewa korzystne dla świata byłoby: „gdyby Rosja wznowiła współpracę z USA w Arktyce”.
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, ze „Prezydent USA Donald Trump nie przyjedzie na paradę zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Na paradzie w Moskwie spodziewanych jest ponad 20 przywódców państw i rządów. Obecne będą delegacje między innymi z Chin, Indii, Brazylii, Białorusi, Słowacji, Serbii, Armenii czy Izraela.
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że słyszy od urzędników „na różnych szczeblach” w Stanach Zjednoczonych stanowisko polegające na wykluczeniu członkostwa Ukrainy w NATO. Jak wskazał, „budzi to zadowolenie Moskwy”. Dzień wcześniej specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa ds. Ukrainy generał Keith Kellogg powiedział, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu nie jest brane pod uwagę.
Ukraina/Wielka Brytania/USA. Przedstawiciele Ukrainy pojawią polecam do Londynu, aby rozmawiać o osiągnięciu „bezwarunkowego zawieszenia broni” z Rosją, które ma prowadzić do „trwałego pokoju”. Informację potwierdził przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ze strony Stanów Zjednoczonych obecni mają być: sekretarz stanu USA Marco Rubio, Steve Witkoff i Keith Kellogg. Dziennik „Wall Street Journal” napisał w niedzielę wieczorem, że Kijów ma podczas spotkania w Londynie odpowiedzieć administracji prezydenta USA Donalda Trumpa na szereg propozycji mających według strony amerykańskiej doprowadzić do zakończenia wojny. Amerykańska propozycja zakłada na pewno uznanie aneksji ukraińskiego Krymu oraz zablokowanie ukraińskiej ścieżki do NATO – zaznaczyła gazeta. Zaproponowano też utworzenie wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej neutralnej strefy, która mogłaby znajdować się pod kontrolą USA.
Ukraina. Jak informuje portal Onet 63. Oddzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy poszukuje do pracy masażystów, fryzjerów i tatuażystów. „Praca marzeń” — krzyczy nagłówek ogłoszenia opublikowanego w poniedziałek na Facebooku. Wynika z niego, że na froncie potrzebni są nie tylko żołnierze, ale też ludzie do ich obsługi, którzy sprawią, że warunki życia w armii będą lepsze. W ogłoszeniu czytamy: „Gwarantujemy zapewnienie profesjonalnego sprzętu i miejsca pracy, godne wynagrodzenie i urlop roczny”
Słowacja/Chiny. Europoseł i wiceprzewodniczący rządzącej Słowacją partii SMER Lubosz Blaha odwiedził Chiny. Lubosz Blaha powiedział między innymi: „Słowacja musi utrzymywać dobre stosunki z Chinami, a także z Rosją i innymi krajami BRICS. To przyszłość światowej gospodarki. W centrach takich jak Pekin czy Szanghaj współpraca jest trudniejsza, tam interesują się największymi graczami. W środkowych Chinach drzwi są otwarte. Wykorzystajmy to! Niektórzy są zafascynowani chińskim socjalizmem, inni chińskim Kung Fu. To, co nas łączy, to podziw dla osiągnięć Chin. I przekonanie, że tylko głupcy zamykają dziś drzwi przed Chinami i tylko jeszcze więksi głupcy myślą, że potrafią dyktować Chińczykom warunki. Czy wiesz, dlaczego Chiny odnoszą takie sukcesy? Nie są liberałami” Słowacki europoseł dodał: „Będę w Moskwie 9 maja-razem z premierem Robertem Fico podziękujemy narodowi rosyjskiemu za uwolnienie nas od faszyzmu. Brukselscy ekstremiści, na czele z Kallas, już się gotują. Najwyraźniej Zachód nie pogodził się jeszcze z faktem, że przegrał wojnę z Armią Czerwoną w 1945 roku – my, normalni ludzie, wręcz przeciwnie, świętujemy zwycięstwo nad zachodnimi nazistami”.
Szwajcaria. 88-letni Klaus Schwab zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego. Był prezesem tej organizacji przez 53 lata. Światowe Forum Ekonomiczne odpowiada za coroczne konferencje najbogatszych światowych korporacji i przywódców politycznych w szwajcarskim mieście Davos. Klaus Schwab powiedział: „W chwili, kiedy wchodzę w 88. rok życia, zdecydowałem się zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej z natychmiastowym efektem. W czasach, kiedy świat przechodzi tak szybką transformację, potrzeba głębokiego dialogu, który byłby w stanie poruszać się w tak skomplikowanym otoczeniu nigdy nie była tak krytycznie ważna”. Postacią numer jeden w Światowym Form Ekonomicznym jest dzisiaj Austriak były prezes Grupy Nestlé I Formuły 1 Peter Brabeck-Letmathe. Przez dekadę robił interesy w Chile Augusto Pinocheta. Jest stronnikiem sprywatyzowania dostępu do wody pitnej. Brabeck-Letmathe zasiada w radzie dyrektorów Credit Suisse Group, L’Oréal i ExxonMobil. Jest członkiem ERT (Europejskiego Okrągłego Stołu Przemysłowców).
Niemcy. Nowy rząd utworzony przez CDU i SPD chce odbudowy silnej Bundeswehry. Umowa koalicyjna zwiera plany dotyczące nowej dobrowolnej służby wojskowej i znacznej rozbudowy niemieckich sił zbrojnych. Jak podaje Politico, plan zakłada wysłanie obowiązkowej ankiety do wszystkich 18-letnich mężczyzn (w przypadku kobiet jest to dobrowolne) w celu oceny gotowości i zdolności do służby. Generał Carsten Breuer powiedział: „Potrzebujemy tych 100 000 dodatkowych żołnierzy praktycznie natychmiast„. Długoterminowy cel przewiduje liczbę 460 000 żołnierzy.
Francja. Rekordowa liczba rzymskokatolickich chrztów dorosłych we Francji. Podobnie w tym roku w Święta Wielkanocne był w Anglii, Belgii, USA i Australii.
Turcja. Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Iwona Wiśniewska uważa, że: „Turcja, układając się z Zachodem, jednocześnie pomaga Rosji obchodzić sankcje. I są na to dowody”. Dodaje: „W pierwszym kwartale 2022 roku, kiedy doszło do pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, wartość eksportu z UE do Turcji wynosiła ponad 21 mld euro, by pod koniec 2023 wzrosnąć do ponad 28 mld euro. Można przypuszczać, że pewna część zamawianych na Zachodzie towarów trafia do Rosji”.
Argentyna. Argentyńczycy opłakują zmarłego papieża Franciszka. Tłumy wiernych zgromadziły się na mszy w bazylice św. Józefa we Flores, dzielnicy Buenos Aires, w której urodził się i wychował zmarły papież. Argentyńska prasa wspomina go jako arcybiskupa biedoty. Podobnie wspomina go były dyrektor Polskiej Kroniki Filmowej Mirosław Chrzanowski: „Po powrocie z Rosario i Mendozy do stolicy ksiądz [Antoni Wróbel] zaprosił nas – Ryszarda Golca, Janusza Kreczmańskiego i mnie – do swojej parafii, gdzie pełnił misję. Poprosił tylko: nie zabierajcie ze sobą kamer, tak będzie bezpieczniej dla was i dla mnie. Ledwo znaleźliśmy się u gościnnego rodaka, natychmiast wszystko zrozumieliśmy, mieszkał on bowiem w najuboższej dzielnicy Buenos Aires. Jak okiem sięgnąć slumsy i slumsy. I tu właśnie usłyszeliśmy nazwisko Bergoglio – arcybiskupa Buenos Aires, który do slumsów przyjeżdżał tramwajem, przywożąc nędzarzom nie tylko wsparcie duchowe, ale pieniądze i żywność. Zwiedzając slumsy, ciągle słyszeliśmy pytania kierowane do księdza Wróbla: kiedy przyjedzie nasz przyjaciel? Papież Franciszek był rzeczywiście przyjacielem ludzi biednych i cierpiących. Potwierdzał to własnym życiem”.
łj