AktualnościSygnały zauważone (12.04.2025)

Red.6 godzin temu
Wspomoz Fundacje

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 12.04.2025

Polska. Odbyła się „debata” zorganizowana przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i przychylne mu telewizje. Udział w tym medialnym spotkaniu brali: Krzysztof Stanowski, Magdalena Biejat (Lewica), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (b. SLD) i co oczywiste Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska). Zabrakło zarejestrowanych kandydatów Artura Bartoszewicza, Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), Sławomira Mentzena (Konfederacja), Marka Wocha (Bezpartyjni Samorządowcy) i Adriana Zandberga (Razem). Michał Lipski z Klubu Myśli Polskiej skomentował debatę w jednym zdaniu: „Żenujący spektakl, ogrom frazesów i stracony czas”.

Polska. Zaproszenie na debatę nie zostało wysłane do kandydata Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. Poinformowała o tym Marta Czech z Konfederacji Korony Polskiej. Europoseł Grzegorz Braun w tym czasie spotykał się z wyborcami w Dzierżoniowie i Wałbrzychu.

Polska. Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen poinformował, że zaproszenie na debatę o godzinie 20:00 dotarło do niego o godzinie 18:20. Na debatę w Telewizji Polskiej zaproszenie wysłał … kandydat Rafał Trzaskowski. Podczas spotkania z wyborcami w Krośnie powiedział: „że są to standardy białoruskie, robienie z wyborców idiotów i wypaczanie demokracji”.

Polska. Kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia bezczelnie zaatakował w debacie kandydata Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka. Lider RDiP-u Maciej Maciak zadał pytanie: „Pan marszałek jest drugą osobą w państwie, a w mojej ocenie wypowiedział karygodne słowa, typu groźby i obrazy w stosunku do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Mam takie pytanie, czy jak się zmieni kurs na dobre stosunki z Rosją, czy pan z tych słów o wdeptywaniu Putina w ziemię wycofa się?” Marszałek Hołownia zamiast odpowiedzieć zaatakował kontrkandydata: „Niech mi pan powie, czy pan bierze pieniądze od Putina, czy pan to robi jako wolontariusz?” W niezwykle emocjonalne wypowiedzi były polityk Unii Wolności Hołownia powtórzył „Rosjanie panu płacą czy jest pan wolontariuszem?”. Mariusz Jabłkowski z Klubu Myśli Polskiej skomentował to następująco: „To była bezczelna prowokacja. Jest to niedopuszczalne i haniebne. Zarówno zachowanie atakującego w bezrozumnym amoku Hołowni, jak również niereagujących na to prowadzących program.”

Polska. Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania jako kandydatów na prezydenta Romualda Starosielca (Ruchu Naprawy Polski) i Pawła Tanajno (Polski Liberalnej Przedsiębiorców) Kilka dni temu PKW odmówiła zarejestrowania Dawida Jackiewicza i Wiesława Lewickiego. Wcześniej zarejestrowani zostali: Artur Bartoszewicz, Krzysztof Stanowski, Magdalena Biejat (Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Senyszyn (b. SLD,), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Adrian Zandberg (Razem), Maciej Maciak (Ruchu Dobrobytu i Pokoju). Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura – 1 czerwca.

Polska. Stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski poparł w wyborach prezydenckich Marka Wocha z Bezpartyjnych Samorządowców. Uzyskał on również poparcie kierowanego przez Włodzimierza Rynkowskiego Związku Słowiańskiego.

Polska. Była już przewodnicząca antyłukaszenkowskiej Rady Koordynacyjnej Białorusi Anżalika Mielnikawa „zaginęła” razem z pieniędzmi z konta fundacji Białoruś Liberty. Jak pisze Interia przed wyjazdem Mielnikawej, że mniej więcej na konto fundacji miała wpłynąć od darczyńców kilkadziesiąt tysięcy dolarów na organizację Cyberpartyzanci. Według mediów w Polsce była przewodnicząca RKB mogła wyjechać na Białoruś. Obowiązki przewodniczącej Rady Koordynacyjnej Białorusi pełni obecnie Stanisława Hlinnik, zaś od czwartku nowym prezesem fundacji Białoruś Liberty jest Wital Paciechin.

Polska. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (b. NOP, b. ZChN, b. AWS, b. PJN, b. PO, PSL) spotkał się z delegacją Ukrainy. Obecny był wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy Olexandr Mischenko, ambasador Wasyl Bodnar i szara eminencja ambasady Viktor Klieshchenko.

Polska. Była posłanka Lewicy Beata Maciejewska zamieściła w serwisie X zrzuty ekranu z konwersacji, w której młoda działaczka lewicy Justyna K. pisze, że pobił ją Andrzej Szejna. Na dowód pokazuje dwa zdjęcia z widocznymi obrażeniami na ciele Justyny K. Beata Maciejewska twierdzi, że „O sprawie wiedzieli m.in. Włodzimierz Czarzasty i Anna-Maria Żukowska. To, że obecnie temu zaprzeczają, może wynikać z chęci ochrony sprawcy przestępstwa. Z tego powodu materiały trafiają dziś do wiadomości publicznej”

Polska. Były lider zespołu „Piersi” Paweł Kukiz jest coraz bliżej Konfederacji, a sami politycy ugrupowania Sławomira Mentzena chętnie widzieliby go w swoim klubie parlamentarnym – pisze „Rzeczpospolita”.

Polska. Prokurator Mariusz Duszyński poinformował: „Sąd Rejonowy w Sopocie, na wniosek śledczych, zastosował areszt tymczasowy wobec 40-letniego Pawła J., który jest podejrzany o zniszczenie flag państwowych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939”.

Polska. Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich powiedział: „W Chinach i USA to nie są już taryfowe 'tańce’ jak w ubiegłych latach. To handlowa wojna totalna. Rozstrzygnięcia przyjdą, dopiero jak społeczeństwa poczują ból, bezrobocie”

Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa zaoferowanie każdemu obywatelowi Grenlandii czeku na 10 000 dolarów rocznie w ramach planu przejęcia kontroli nad tą duńską wyspą, do której przywiązuje duże znaczenie strategiczne – napisał dziennik „The New York Times”.

Stany Zjednoczone. Złoto osiągnęło w piątek rekordowy poziom powyżej 3200 dolarów za uncję. Cena kruszcu jest napędzana osłabieniem dolara i rosnącymi obawami związanymi z zaostrzającą się wojną handlową. Najdroższy z metali zyskał ponad 5 proc. w ciągu tygodnia.

Stany Zjednoczone. Koalicja amerykańskich kościołów, organizacji religijnych i sekt domaga się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby „wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju (na Ukrainę – red.) prawie 20 000 dzieci”. List otwarty, podpisany został przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich, przede wszystkim protestanckich.

Rosja. Ponad cztery i pół godziny trwało spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve’em Witkoffem. Do rozmowy doszło w Petersburgu.

Rosja. Według agencji Reutera, specjalny wysłannik Donalda Trumpa – Steve Witkoff – w rozmowie z przedstawicielami Rosji miał stwierdzić, że najszybszym sposobem na osiągnięcie zawieszenia broni jest przyznanie Rosji prawa do kontroli nad czterema regionami na wschodzie Ukrainy. Według Reutera „oferta” dotyczyła obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina jest gotowa do zakupu dodatkowych systemów obrony powietrznej. Ukraiński przywódca ogłosił, że rozmawiał na ten temat z Donaldem Trumpem. „Ukraina nie tylko prosi, jesteśmy gotowi zapłacić za odpowiednie dodatkowe systemy” – stwierdził Zełenski.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony o dostarczenie dziesięciu systemów Patriot.

Niemcy. Po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius zapowiedział, że Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro do 2029 roku.

Wielka Brytania. Brytyjski minister obrony John Healey potwierdził, że Ukraina otrzyma od sojuszników 21 mld euro wsparcia militarnego. Powiedział między innymi: „To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy też wsparcie dla żołnierzy walczących na froncie”.

Węgry. Premier Wegier Viktor Orban stwierdził, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej „zniszczy Węgry i węgierskie rodziny”. Szef tamtejszego rządu ponownie oskarżył liderów UE o torpedowanie pokojowych działań administracji USA i chęć kontynuowania wojny na Ukrainie.

Węgry. Prorządowy dziennik Magyar Hírlap cytuje w wczorajszym numerze tekst Mateusza Piskorskiego z „Myśli Polskiej” dotyczący stosunków Rosji, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. 

Czechy. Premier Petr Fiala po posiedzeniu rządu, w którym uczestniczył szef Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa Michal Koudelka, powiedział, że po otrzymaniu informacji służb gabinet postanowił wpisać na czeską listę sankcyjną dwie osoby oraz jedna firmę. Czeskie sankcje nałożono na biznesmenów i działaczy społecznych Wiktora Medwedczuka i Artioma Marczewskiego. Sankcjami została objęta też wykorzystywana przez Medwedczuka firma „Voice of Europe” zarejestrowana w Czechach na obywatela Polski. Uzasadniono „promowaniem interesów polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej oraz działań politycznych i propagandowych skierowanych przeciwko integralności terytorialnej, niezależności, stabilności i bezpieczeństwu Ukrainy”.

Finlandia. Fiński parlament jednogłośnie zatwierdził w piątek rządową ustawę zakazującą nabywania nieruchomości przez osoby i podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii. W praktyce zmiana prawa dotyczy Rosjan i rosyjskich firm.

Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że „Turcja jest gotowa, by wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy. Eksperci podkreślają, że Turcja ma drugą co do wielkości armię w NATO. Kilka dni temu telewizja NBC News przekazała, że administracja Donalda Trumpa rozważa wycofanie nawet 20 000 amerykańskich żołnierzy z Europy.

Izrael. Wojska izraelskie „systematycznie zrównują z ziemią opanowywane tereny” – podał TVN24, powołując się na Agencję AP. Agencja powołuje się na relację 5 izraelskich żołnierzy. W relacji czytamy: „W strefie buforowej wojskowi dostali rozkaz niszczenia pól uprawnych, systemów irygacyjnych, sadów, drzew, a także tysięcy budynków, w tym domów mieszkalnych, by wróg nie miał gdzie się ukryć (…) Teren został zrównany przez opancerzone buldożery, a każdy, kto zbliży się na mniej niż 500 metrów do czołgów, zostanie zastrzelony – kobiety i dzieci również” – powiedział jeden z wojskowych.

Etiopia. Ambasador Izraela Avraham Nigusse usunięty z uroczystości Unii Afrykańskiej upamiętniającej ludobójstwo w Rwandzie. W ostatnich dniach media międzynarodowe obiegła informacja o incydencie dyplomatycznym, do którego doszło podczas dorocznej ceremonii upamiętniającej ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku. Ambasador Izraela w Etiopii i przy Unii Afrykańskiej Avraham Nigusse, został poproszony o opuszczenie wydarzenia, które odbywało się w siedzibie UA w Addis Abebie. Według doniesień m.in. agencji AFP i izraelskich mediów, decyzja o wykluczeniu izraelskiego przedstawiciela miała zapaść na bezpośrednią prośbę przewodniczącego Komisji UA, Moussy Faki Mahamata. Wydarzenie to wywołało gwałtowne reakcje ze strony władz Izraela. Ambasador Nigusse w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych nazwał sytuację „skandaliczną” i wskazał, że jest ona przejawem „antyizraelskich elementów politycznych” w strukturach Unii Afrykańskiej. Informację podał w swoim mediach społecznościowych komentator polityczny Konrad Smuniewski.

Chiny. Chiny podnoszą cła na towary importowane ze Stanów Zjednoczonych z 84% do 125% w ramach środków odwetowych. Pekin uważa, że podwyżki ceł przez Waszyngton „utraciły uzasadnienie ekonomiczne”, dlatego Państwo Środka zamierza „ignorować dalsze gry” Donalda Trumpa.

Korea Południowa. Władze Korei Południowej nawiązałały stosunki dyplomatyczne z Syrią – poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Seulu. Agencja Yonhap zaznacza, że to przełomowe wydarzenie, które finalizuje starania Korei Południowej o formalne relacje ze wszystkimi państwami członkowskimi ONZ, z wyjątkiem Korei Północnej.

Japonia. Grupa mafijna Yamaguchi-gumi, zdecydowała się zakończyć trwający od lat konflikt z konkurencyjną frakcją yakuzy Kobe Yamaguchi-gumi – pisze CNN. Deklaracja to pokłosie malejącej liczby członków japońskich gangów i nasilających się działań policji wymierzonych w yakuzę. „Zgoda” niepokoi japońskie służby specjalne.

łj

Red.