AktualnościSygnały zauważone (07.04.2025)

Red.3 godziny temu
Wspomoz Fundacje

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 07.04.2025

Polska. Znamy wyniki jednodniowej ankiety przedwyborczej Klubu Myśli Polskiej. Na kogo zamierza Pan/Pani oddać głos w pierwszej turze zbilżających się wyborów prezydenckich. Kolejność według zgłoszeń do PKW. Udział w ankiecie wzięło ponad 2050 czytelników „Myśli Polskiej”. Wyniki przedstawiają się tak:

Grzegorz Braun – 64%
Maciej Maciak – 14%
Sławomir Mentzen – 8%

Kolejni byli: Rafał Trzaskowski – 2%, Artur Bartoszewicz – 2% i Karol Nawrocki – 2 %. Reszta kandydatów otrzymała poniżej 1%. Tylko 3% biorących udział a ankiecie zdeklarowało, że nie ma zamiaru uczestniczyć w wyborach.

Polska. Katarzyna Cichos (Forum Rozwoju Polski) i Włodzimierz Rynkowski (Związek Słowiański), którym nie udało się zebrać wymaganych podpisów by kandydować na prezydenta Polski, poparli w wyborach Marka Wocha (Bezpartyjni Samorządowcy). W sondażach nie odnotowano jak do tej pory obecności Marka Wocha.

Polska. Wirtualna Polska zamieściła tekst: „Szykują się na wojnę? Szczegóły szkoleń wojskowych dla posłów”, w którym czytamy Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) na polecenie premiera Donalda Tuska opracowuje system szkoleń wojskowych dla posłów i urzędników, które mają przygotować ich do działania w sytuacjach kryzysowych.

Polska. Mieszkańcy nie chcą ośrodka dla cudzoziemców w Czerwonym Borze. W niedzielę po południu tłum ludzi pojawił się w okolicach tego właśnie ośrodka. Policjanci nazwali to „spacerem obywatelskim”. Według działaczy proemigracyjnych z Hope and Humanity Poland w „spacerze” brało udział ok. 150 osób. Policja twierdzi, że „spacerujący” zachowywali się spokojnie.

Polska. Szef Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski powiedział: „Unijny program ReArm Europe ogłoszony przez Ursulę von der Leyen nie ma na celu budowy potencjału obronnego Unii Europejskiej. Chodzi raczej o ratowanie unijnych elit po kompromitacji Zielonego Ładu”.

Polska. „Zielony ład uderzy w gospodarkę województwa śląskiego najbardziej w całej Unii Europejskiej” – powiedział Michał Wójcik podczas sobotniej konferencji prasowej w Katowicach. Jak przekonywał, polityka dekarbonizacji grozi likwidacją 80 000 miejsc pracy: 55 000 w górnictwie i kolejne 25 000 w energetyce oraz przemyśle ciężkim.

Polska. W „Tygodniku NIE”, a później portalu Strajk.eu ukazał się odważny tekst red. Macieja Wiśniowskiego „Chłopcy azowcy”. Czytamy w nim miedzy innymi: „Korzenie Azowa sięgają najskrajniejszych formacji nacjonalistycznych, faszystowskich i nazistowskich, a ideologicznie czerpią z integralnego nacjonalizmu Dmytrija Doncowa, który jest bratem bliźniakiem niemieckiego nazizmu. Pewnie, w miarę upływu czasu to wszystko ewoluowało, zmieniało się, nie traciło jednak swej nazistowskiej istoty. Wystarczy popatrzeć się na jednego z pierwszych dowódców – Andrija Biłeckiego, zadeklarowanego nazisty, wcześniej lidera grupy Patrioci Ukrainy.”.

Unia Europejska. Europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik napisała: „Komisja Europejska Ursuli von der Leyen przyznała, że wykorzystała fundusze UE, które miały być przeznaczone na „walkę ze zmianą klimatu”, do finansowania lewicowych organizacji pozarządowych! Celem tych działań była obrona Zielonego Ładu (…) Frans Timmermans, zorganizował tajne umowy z takimi organizacjami, które miały zawierać szczegółowe plany lobbingowe, co oznacza, że Komisja Europejska nie tylko zapewniła finansowanie, ale także dawała strategiczne wskazówki kogo i jak atakować, by bronić swoich klimatycznych wariactw! Środki pochodziły z programu LIFE, który ma na celu finansowanie inicjatyw proekologicznych, a jego całkowity budżet od 2014 roku wyniósł aż 9 miliardów euro. Komisja przyznała, że ​​dochodziło do „nieodpowiednich działań lobbingowych” oraz, że „zostaną wprowadzone zmiany, które zapobiegną przyszłym nadużyciom.”

Stany Zjednoczone. Cła nie dla Rosji. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział w wywiadzie dla ABC News, że „Rosja nie została obłożona żadnymi nowymi cłami amerykańskimi, ponieważ jest obecnie w trakcie rozmów pokojowych”. Jego zdaniem negocjacje wpływają na tysiące istnień ludzkich i na tym właśnie skupia się teraz prezydent USA Donald Trump. Hassett podkreślił, że USA nie chcą komplikować negocjacji dodatkowymi kwestiami handlowymi, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na cały proces.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump odniósł się do kwestii ceł. Prezydent przekonywał, że zagraniczni partnerzy handlowi Ameryki „dobijają się”, by podjąć z nim negocjacje. Według niego „Jest to możliwe tylko jeśli zgodzą się zbilansować swoją wymianę handlową z USA”. Dodał „Nam się to musi opłacać”.

Stany Zjednoczone. W prawie 50 stanach odbyły się demonstracje skierowane przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Ludzie protestowali pod hasałami: „Donald Trump to rosyjski agent”, „Trump=Putin”, „Przeproś Ukrainę”, „Mój dziadek zabijał nazistów” czy „Adolf Trump”.

Stany Zjednoczone. W Teksasie powstanie elektrownia jądrowa z wykorzystaniem nowoczesnych małych reaktorów modułowe (SMR).

Stany Zjednoczone. Florecistka Stephanie Turner odmówiła walki z mężczyzną po zmianie płci podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland. Turner relacjonowała: „Spojrzałam na sędziego i powiedziałam: Przepraszam, nie mogę tego zrobić. Jestem kobietą, a to jest mężczyzna, a to jest turniej kobiet. I nie będę walczyć z tą osobą”. Zawodniczka została oskarżona przez środowiska lewackie o homofobię. Wiadomość o jej dyskwalifikacji odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Ukraina. Kijów prowadzi śledztwo w sprawie wycieku dokumentów dotyczących amerykańskiej propozycji dotyczącej minerałów. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił służbie bezpieczeństwa zbadanie sprawy. Śledztwo obejmuje testy na wykrywaczu kłamstw, co jest powszechną metodą stosowaną przez ukraińskie agencje ścigania.” – informuje Financial Times.

Ukraina. Kijów wyśle zespół negocjacyjny do Waszyngtonu, aby rozpocząć rozmowy na temat nowego projektu umowy o wydobyciu ukraińskich zasobów mineralnych – powiedziała minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w wywiadzie dla agencji Associated Press.

Białoruś. Białoruscy celnicy zatrzymali import największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę przekazały służby prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego. Według informacji białoruskich służb, „41-letni kierowca próbował przemycić 580 kg wyjątkowo silnego materiału wybuchowego produkcji zagranicznej, prawdopodobnie z USA przez granicę białorusko-polską, a następnie przetransportować go do Rosji” – czytamy na portalu Onet.pl

Bośnia i Hercegowina. Szef MSZ-tu Bośni i Hercegowiny Elmedin Konaković zaapelował w niedzielę do Unii Europejskiej o pomoc unijnej misji pokojowej EUFOR w zatrzymaniu prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika, za którym wystawiono ogólnokrajowy list gończy. Konaković napisał: „Oczekujemy pomocy ze strony EUFOR-u w zatrzymaniu Dodika. Jego naruszenia porządku konstytucyjnego i groźby użycia przemocy to nie tylko problem wewnętrzny, ale także problem bezpieczeństwa regionalnego, który wymaga zaangażowania międzynarodowego (…) Jego związki z Rosją i konsekwentne podważanie instytucji wyraźnie pozycjonują go jako rosyjskiego pełnomocnika działającego w granicach Europy. Jego działania to nie tylko wewnętrzna retoryka polityczna, ale też bezpośrednie wyzwanie dla strategicznych interesów UE w regionie”. Konflikt w BiH rozpoczął się gdy sąd pierwszej instancji skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH Christiana Schmidta, nadzorującego wdrażanie postanowień układu pokojowego z Dayton, który zakończył wojnę w latach 90-tych.

Niemcy. Wpływowy katolicki hierarcha kardynał Reinhard Marx atakuje prezydenta USA Donalda Trumpa. W programie „Sonntags-Stammtisch” w bawarskiej telewizji kard. Marx porównał przywódcę USA do filmowego mafiosa Don Vito Corleone z „Ojca chrzestnego”. Kardynał widzi główne zagrożenie dla świata ze strony dwóch polityków – Władimira Putina w Rosji i Donalda Trumpa w USA.

Francja. Na Placu Vauban w Paryżu odbyła się gigantyczna manifestacja zwolenników Marine Le Pen, którzy domagali się przywrócenia możliwości jej kandydowania. Sąd skazał liderkę Zjednoczenia Narodowego za nielegalne wykorzystywanie środków unijnych, co uniemożliwia jej start w wyborach prezydenckich. Le Pen miała przeznaczać środki unijne na opłacenie swoich współpracowników, którzy mieli pracować w Parlamencie Europejskim, faktycznie zaś przez większość czasu pracowali w parlamencie francuskim. Podczas swojego wystąpienia Marine Le Pen powiedziała, że się nie podda będzie walczyć o sprawiedliwość. Na demonstracji pojawiły się również osoby, które nigdy wcześniej nie popierały Marine Le Pen, ale uważające działania sądu za grę polityczną. W manifestacji wzięli udział Polscy, sympatycy „Myśli Polskiej” z Saint-Étienne.

Francja. Ekonomista Nicolas Veron w „Money” powiedział: „Najwyższy czas, aby Polska przystąpiła do strefy euro. Wymaga tego sytuacja geopolityczna i postępująca integracja Europy. Trzymając się własnej waluty, Polska stawia się poza rdzeniem UE, ograniczając swój wpływ na unijną politykę.”

Portugalia. W Lizbonie i wielu innych miastach odbyły się głośne demonstracje przeciwko zbyt wysokim kosztom życia w tym kraju. Głównym postulatem manifestacji zorganizowanych przez największą portugalską centralę związkową CGTP było podniesienie miesięcznej płacy minimalnej z 870 euro do 1000 euro. Demonstranci domagali się od rządu przeniesienia wydatków mających iść na uzbrojenie na służbę zdrowia i oświatę. W demonstracjach wzięli udział przywódcy lewicowych ugrupowań, w tym m.in. Bloku Lewicy, Portugalskiej Partii Komunistycznej oraz Livre. Na murach pojawiły się liczne plakaty skierowane przeciwko Zielonemu Ładowi sygnowane przez portugalskich nacjonalistów.

Hiszpania. Na ulicach 40 miast w Hiszpanii wyszły dziesiątki tysięcy ludzi protestujących przeciwko polityce mieszkaniowej. Demonstranci domagają się obniżki czynszów o 50% i zakazu eksmisji na bruk.

Włochy. Lider Ligi Matteo Salvini powiedział w niedzielę na kongresie swojej partii we Florencji, że w Europie „potrzeba piły łańcuchowej” do cięcia w administracji w Brukseli. W ten sposób nawiązał do symbolu radykalnych zmian upowszechnionego przez prezydenta Argentyny Javiera Gerardo Milei. Podczas swojego przemówienia skrytykował unijny Zielony Ład.

Watykan. Papież Franciszek pojawił się na placu Świętego Piotra, zaskakując tysiące wiernych podczas mszy dla chorych i pracowników służby zdrowia. Papież wyjechał na plac świętego Piotra na wózku inwalidzkim. Powiedział do wiernych – „Dobrej niedzieli dla wszystkich, bardzo dziękuję”.

Izrael. Armia izraelska przyznała się do pomysłowego zabicia 15 ratowników, sanitariuszy i pracowników organizacji pomocowych – podała stacja BBC. Żołnierze ostrzelali konwój karetek w Strefie Gazy. Ciała 15 ratowników, sanitariuszy i pracowników organizacji humanitarnych zostały potajemnie zakopane. Przedstawiciel izraelskiej armii zaprzeczył, jakoby medycy mieli powiązania z Hamasem, mimo wcześniejszych oskarżeń. Ocalały, Munther Abed stwierdził, że karetki były oznakowane.

Izrael. Jak informuje Wirtualna Polska żołnierze izraelscy zastrzelili trzech nastolatków rzucających kamieniami na autostradę. Jedną z ofiar był 14-letni Omar Mohammad posiadający amerykańskie obywatelstwo. Izraelska armia w swoim komunikacie poinformowała, że żołnierze zidentyfikowali trzech „terrorystów, którzy rzucali kamieniami”.

Izrael. 32-letni syn premiera Yair Netanjahu, został wysłany do Stanów Zjednoczonych przez służby bezpieczeństwa (Shabak) po gwałtownym konflikcie z ojcem. Spór miał dotyczyć protestujących w Tel Awiwie, a eskalacja kłótni doprowadziła do fizycznej interwencji ochrony.

Izrael. Biznesmen i dawny przyjaciel rodziny Netanjahu Roni Mana na izraelskim Kanale 2 stwierdził, że Sara Netanjahu miała szczególną słabość do luksusowych dóbr. Według jego relacji, często zwracała się do bogatych znajomych i przedsiębiorców z prośbą o zakup ubrań oraz osobistych przedmiotów dla siebie, męża i dzieci. Informacje w Polsce podał portal Strajk.eu

Izrael. Drastycznie spada liczba chrześcijan w Izraelu i Palestynie. W latach 50. XX wieku chrześcijanie stanowili około 20% populacji tego regionu. Dziś nie przekraczają 2% – informuje organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Izraelu mieszka dzisiaj 187 900 chrześcijan wielu obrządków, co stanowi zaledwie 1,9% populacji.

Iran. Siły zbrojne Iranu zostały postawione w stan najwyższej gotowości na mocy rozkazu Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Aliego Chameneiego w związku z groźbami prezydenta USA Donalda Trumpa wobec Teheranu – informuje Reuters

Indie. W Madurai obraduje XXIV Zjazd Komunistycznej Partii Indii (CPI-M). W rezolucji CPI-M stwierdza, że z nacjonalistami „należy walczyć na polu ekonomicznym, społecznym, ideologicznym i kulturowym, a nie tylko wyborczym”. Komuniści indyjscy chcą w tym celu mobilizować różnorakie siły świeckie i lewicowe. Indyjscy komuniści wyrazili sprzeciw wobec rządowych planów centralizacji kraju wyrażających się w haśle „Jedno państwo, jedne wybory”. Potępili działania Izraela i wyrazili solidarność z mieszkańcami Gazy. CPI-M jest marksistowską partią liczącą ponad milion członków. Wchodzi w skład lewicowych koalicji rządzących dwoma stanami Indii – Tamil Nandu oraz Keralą.

Tanzania. Indie i dziesięć krajów afrykańskich rozpoczną 12 kwietnia pierwsze wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim, których celem będzie przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin w regionie – ogłosił w niedzielę zastępca szefa sztabu indyjskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Tarun Sobti. Sześciodniowe ćwiczenia, nazwane Afryka-Indie Kluczowe Zaangażowanie Morskie (AIKEYME, co oznacza jedność w sanskrycie), będą współorganizowane przez Indie i Tanzanię. W ćwiczeniach wezmą też udział Komory, Dżibuti, Erytrea, Kenia, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Seszele i Republika Południowej Afryki. Informacje podało Radio Maryja.

łj

Red.