Polska. Według wyniku sondażu CBOS: 60% badanych Polaków uważa, że Europa nie utrzyma ukraińskiej obrony bez pomocy USA, podczas gdy 28 proc. się z tym nie zgadza. Spadło poparcie dla przyjmowania ukraińskich uchodźców w Polsce – obecnie 50% badanych popiera ten pomysł, a 47% jest temu przeciwnych. Większość respondentów uważa, że zakończenie wojny wymaga ustępstw Ukrainy wobec Rosji, w tym rezygnacji z części swojego terytorium.
Arabia Saudyjska. zakończyły się trwające 12 godzin rozmowy między delegacjami Stanów Zjednoczonych a Rosji, dotyczące konfliktu na Ukrainie. Stronę rosyjską reprezentowali m.in. Grigorij Karasin, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji, oraz Siergiej Biesieda, doradca szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że treść rozmów nie zostanie ujawniona. „Były to rozmowy techniczne, które bardzo zagłębiają się w szczegóły. Dlatego, oczywiście, treść tych negocjacji z pewnością nie zostanie upubliczniona”. Szef MSZ-tu Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że Kreml domaga się, by USA „nakazały” Ukrainie zawrzeć porozumienie o żegludze handlowej na Morzu Czarnym. Według niego Moskwa zażądała też zniesienia restrykcji ograniczających handel rosyjskim zbożem i nawozami. Eksport rosyjskiego zboża i nawozów nie jest przedmiotem zachodnich sankcji, lecz barierę stanowią ograniczenia dotyczące płatności, logistyki i ubezpieczeń – podkreśliła agencja Reutera.
Rosja. Rosyjskie MSZ za „niedopuszczalną” ocenia opcję przekazania kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową. „To jest obiekt rosyjski – stwierdziła Moskwa. Wcześniej o możliwości przejęcia zarządzania nad elektrownią i „wsparciu USA” dla Ukrainy w tym kontekście mówił prezydent USA Donald Trump.
Izrael/Rosja. Izrael nie zrezygnuje ze świętowania 9 maja, nasz kraj będzie reprezentowany na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie. Oświadczył to pełniący obowiązki ambasadora Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi. Ambasador Izraela w Federacji Rosyjskiej Simone Halperin w przeddzień styczniowego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu powiedziała: „27 stycznia to także Dzień wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Ale w tym roku na rocznicę nie zaproszono ani Rosji, ani Izraela. Polska nie wezwała wyzwolicieli, ale zaprosiła Niemców, Włochów, Kanadyjczyków. jak wam się podoba taki teatr absurdu od Europejczyków?”. Prezydent Rosji Władimir Putin wystosował wtedy specjalny list w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Izrael. Jeden z reżyserów Oskarowego filmu „Nie chcemy innej ziemi” Yuval Abraham przekazał wieści o zaginięciu innego współautora tej produkcji Hamdana Ballala. Miał zostać pobity przez osadników syjonistów, a następnie ślad po nim zaginął. Film opowiada o mieszkańcach Masafer Yatta, którzy stawiają czoła osadnikom i izraelskim władzom, chcąc zachować swoją ziemię.
Stany Zjednoczone. Nowe rozporządzenie prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadza restrykcje w głosowaniu federalnym podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych, nakazując Amerykanom przedstawienie dokumentu potwierdzającego obywatelstwo. Protestują środowiska związane z Demokratami.
Dania. Od początku 2027 roku kobiety zaczną pełnić w Danii obowiązkową służbę wojskową. To o rok wcześniej od pierwotnych założeń. Dodatkowo służbę wydłużono z 4 do 11 miesięcy. W sprawie zmian duński rząd porozumiał się z opozycją.
Czechy. Czeski wywiad obawia się sytuacji, że ukraińscy żołnierze po zakończeniu wojny na Ukrainie masowo ruszyliby do Czech, by wrócić do swoich rodzin. Jak czytamy na ortal Novinky – zjawisko takie mogłoby spowodować, że w kraju w szybkim tempie wzrosłaby lawinowo liczba osób zmagających się z problemami na tle psychicznym czy cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD), co przełożyłoby się na zmianę poziomu ogólnego bezpieczeństwa.
Korea Południowa. Ogromne pożary trawą południowe regiony kraju. Gaszenie pożarów jest bardzo utrudnione w związku z suszą i silnymi wiatrami. Co najmniej 16 osób zginęło, 20 zaś zostało poważnie rannych.
łj