ŚwiatRosyjska flota „szczerzy kły” u wybrzeży USA

Redakcja1 miesiąc temu
Wspomoz Fundacje

Taktyczna morska grupa uderzeniowa rosyjskiej Floty Północnej, składająca się z wielozadaniowego nuklearnego krążownika podwodnego Kazań (okręt Projektu 885M „Jasień”) i fregaty projektu 22350 Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow, wykonujących misje dalekiego zasięgu u wybrzeży USA wpłynęły do portu w Hawanie, a potem popłyną do Wenezueli.

Fregaty projektu 22350 mogą odpalać najnowsze, rosyjskie rakiety manewrujące 3M14 systemu Kalibr oraz przeciwokrętowe rakiety hipersoniczne typu „Cirkon”. Pozwalają na to dwa moduły wyrzutni pionowego startu typu 3S14, które mieszczą po osiem stanowisk startowych. Krążownik podwodny Kazań jest głównym okrętem podwodnym czwartej generacji udoskonalonego projektu 885 Jasień-M i wykorzystano w nim najnowsze technologie.

To m.in. nowoczesne materiały amortyzujące i dźwiękochłonne, cyfrowe inteligentne systemy sterowania uzbrojeniem i systemy celownicze, systemy hydroakustyczne, nowoczesne metody komunikacji podwodnej i systemy podtrzymania łączności z odległym centrum dowodzenia podczas służby na morzu. Okręt projektu 885M uzbrojony jest w rakiety manewrujące systemu „Kalibr”, jak również w ponaddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe typu „Oniks”. Startują one z ośmiu pionowych wyrzutni umieszczonych w kadłubie, które mogą być również przygotowane do odpalania hiperdźwiękowych pocisków „Cirkon”.

Każda z wyrzutni (sztolni rakietowych) mieści 4 rakiety manewrujące 3M55 Oniks, 3M22 Circon lub 5 rakiet manewrujących o mniejszej średnicy 3M14 Kalibr. Zatem „salwa” rakietowa to 24 rakiety Cirkon, lub 40 rakiet Kalibr. Każdy „Jasień” ma dodatkowo 10 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm i możliwość zabierania 30 różnego rodzaju torped w tym „Szkwał” czy torped z głowicami jądrowymi.

Krzysztof Podgórski

Redakcja