AktualnościZmarł Waldemar Kurpiński

Redakcja1 tydzień temu
Wspomoz Fundacje
Kolejna muzyczna strata. W wieku 85 lat zmarł Waldemar Kurpiński – mistrz barytonu, jeden z niewielu w Polsce muzyków, oddanych wyłącznie tej odmianie saksofonu.
Uczył się w Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Warszawie, którą ukończył w 1960 roku. Początkowo grał na klarnecie, potem okazjonalnie również na saksofonie altowym i tenorowym , od roku 1961 na barytonie, który uczynił swoim koronnym instrumentem. „Polski Gerry Mulligan”, przypomina stylem gry, tonem saksofonu, ale także wyglądem amerykańskiego koryfeusza barytonu. Jego pierwszą formacją byli Six Boys Stompers, z którymi występował w warszawskich Hybrydach. Grał w New Orleans Stompers. Z zespołem tym wystąpił w 1958 roku na drugim koncercie w Filharmonii Narodowej. Kilka utworów z jego udziałem zostało wydanych na słynnej płycie Warszawskich Stompersów, która w 1965 roku zainicjowała serię „Polish Jazz”.
Wystąpił z zespołem Katarzyny Gaertner na historycznym pierwszym festiwalu Jazz Jamboree w 1958 roku w Stodole na Emilii Plater. Z Oktetem Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, reprezentującym klub Hybrydy, grał w 1962 roku na festiwalu w Helsinkach. W 1971 roku został członkiem Studia Jazzowego Polskiego Radia p/k Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez wiele lat grał w Studiu S-1 Andrzeja Trzaskowskiego, a także w Big Bandzie Wiesław Pieregorólki. Wraz z pianistą Wojciechem Majewskim, basistą Pawłem Pańtą i perkusistą Piotrem Biskupskim tworzy zespół Waldemar Kurpiński Quartet.
/red/

Redakcja