WywiadySiergiej  Andriejew: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz

Redakcja1 rok temu
Wspomoz Fundacje

Czy polskie władze zaprosiły przedstawicieli Federacji Rosyjskiej na uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną?

Ambasada nie otrzymała takiego zaproszenia. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Muzeum Auschwitz-Birkenau, liczba miejsc na sali, w której odbędą się główne uroczystości, jest ograniczona i przeznaczone są one przede wszystkim dla zaproszonych byłych więźniów obozu zagłady. Do 2021 roku w programie takich uroczystości znajdowały się wystąpienia szefów izraelskich i rosyjskich placówek dyplomatycznych w Polsce. Od 2022 roku nie udzielono nam głosu, więc pod nieobecność ambasadora Rosji, nie będzie, jak to bywało w ostatnich latach, komu przypomnieć, że Auschwitz zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną.

Od maja 2022 r. rosyjska ekspozycja w muzeum jest zamknięta, ponieważ jej kurator Muzeum Zwycięstwa w Moskwie z powodu zachodnich sankcji nie może przekazywać Polsce opłat za jej utrzymanie, a dyrekcja polskiego muzeum odmawia uzgodnienia alternatywnych rozwiązania tej kwestii. W związku z tym treść ekspozycji w formacie wirtualnym jest zamieszczona na stronach internetowych Ambasady i Konsulatu Generalnego Rosji w Krakowie. 27 stycznia Konsul Generalny Rosji w Krakowie S.G. Linjewicz złoży wieńce pod pomnikiem poległych radzieckich więźniów Auschwitz na terenie byłego obozu oraz na mogiłach żołnierzy radzieckich poległych w czasie wyzwolenia Auschwitz na cmentarzu miejskim.

Wcześniej rząd Polski ogłosił chęć dostarczenia Ukrainie niemieckich czołgów Leopard. Czy w przypadku dostawy Federacja Rosyjska uzna Warszawę za stronę konfliktu? Jak wpłynie to na stosunki między Federacją Rosyjską a Polską?

Polski rząd oznajmił, że ich kraj przekazał w zeszłym roku Ukrainie około 300 czołgów (radzieckich T-72 i ich zmodernizowanych wersji). Dodanie do nich 14 niemieckich wozów zasadniczo niczego nie zmieni. De facto kolektywny Zachód, w tym Polska od dawna prowadzi przeciwko Rosji na Ukrainie wojnę „z pełnomocnictwa” rękami Ukraińców. Wiadomo, że w naszych stosunkach z Polską zasadniczo nic się nie zmieni.

Państwa G7 i ich sojusznicy, w tym Polska, zgodziły się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy do 60 dolarów za baryłkę. W odpowiedzi prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zakazujący dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych do krajów, które przystąpiły do ​​ograniczeń od 1 lutego na okres pięciu miesięcy. Czy Polska nadal będzie teraz kupować rosyjskie surowce energetyczne? Czy Warszawa będzie w stanie całkowicie odmówić dostaw energii z Rosji?

Polska nadal kupuje rosyjską ropę płynącą rurociągiem „Przyjaźń” – cena maksymalna nie dotyczy dostaw rurociągowych – a także rosyjskie produkty naftowe, na które embargo nałożone przez UE wchodzi w życie 5 lutego br. Polska oczywiście może całkowicie zrezygnować z rosyjskich surowców energii – kosztem znacznych nadpłat za ich zakup u alternatywnych dostawców, w myśl zasady „na złość tym cholernym Moskalom odmrozimy sobie uszy”. Ale, jak to u nas się mawia, byłoby pragnienie, to głupie postępowanie – nie jest trudną sprawą.

Była ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oświadczyła, że ​​wszystkie kraje UE i Stany Zjednoczone powinny „wydalić” rosyjskich ambasadorów. Tym samym zasugerowała obniżenie poziomu stosunków dyplomatycznych. Na ile realistyczna jest ta perspektywa? Czy Rosja zamierza jako pierwsza obniżyć poziom relacji z Warszawą?

W zasadzie nie inicjujemy zerwania ani obniżenia poziomu stosunków dyplomatycznych, a jedynie adekwatnie i ostro reagujemy na nieprzyjazne działania naszych zachodnich nie-partnerów. Wszystkiego można się spodziewać po ich stronie w obecnej sytuacji, ale od dawna jesteśmy gotowi na każdy scenariusz.

O ile zmniejszyła się wymiana handlowa między Federacją Rosyjską a Polską w 2022 roku? Które obszary zostały najbardziej dotknięte sankcjami?

Nie ma jeszcze pełnych danych za 2022 rok, za pierwsze trzy kwartały nasz import z Polski spadł o ponad 40%, eksport wzrósł o 8,5%, głównie za sprawą wzrostu cen rosyjskiej ropy i dostarczanych tam produktów ropopochodnych, a także, do kwietnia, gazu.

Czy są obszary, w których Federacja Rosyjska i Polska utrzymują współpracę?

Wchodzimy w interakcje, gdy jest to konieczne, gdy wymagają tego okoliczności.

Za: Izwiestia”, 25 stycznia 2023 r.

Redakcja