AktualnościRada Warszawy przeciw rondu Dmowskiego

Wspomoz Fundacje

Na dzisiejszej sesji radni Warszawy głosowali w sprawie petycji, która wzywa do zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Petycja została przyjęta głosami 34 radnych Koalicji Obywatelskiej. 19 radnych było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przeciw petycji zagłosowali radni PiS jedna radna KO/PO i radna niezależna Monika Jaruzelska.

Do drugie podejście rady do tematu kontrowersyjnej petycji. W listopadzie br. radni procedowali w przedmiotowej sprawie. Wtedy samorządowcy byli przeciwni. Dzisiaj petycja została przyjęta, co nie oznacza jeszcze, że nazwa ronda zostanie zmieniona.

– Będzie to oznaczało tylko tyle, że w jakimś bliżej nieokreślonym czasie powinna zająć się projektem uchwały lub jakimiś działaniami zmierzającymi do zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przyjęcie tej petycji nie oznacza automatycznie, że nazwa ronda zostanie zmieniona, ani nie wskazuje Radzie konkretnych terminów na podjęcie działań zmierzających do zmiany nazwy. Oznacza to, że Rada Warszawy chce dalej procedować nad treściami w niej zawartymi – mówił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Niezależnie od dalszych losów petycji wyraźnie widać, że lewicowo-ekstremistyczny skręt PO/KO okazał się trwalszy niż można byłoby tego oczekiwać. Politycy opozycji, zamiast budować alternatywny wobec rządowego program dla Polski, utkwili w oparach ideologicznych absurdów. To skutecznie zniechęca do nich nie tylko sceptyczny wobec PiS elektorat konserwatywny ale także znaczną część umiarkowanych wyborców centrowych.

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.