AktualnościOpinieNie dla zamykania Turowa!

Redakcja3 tygodnie temu
Wspomoz Fundacje

Długo czekałem co wydukają i zrobią w sprawie polskich kopalń politycy PiS-u i szerzej Zjednoczonej Prawicy. Rząd miałczy że jest przeciwko takiej decyzji i dodaje jak ważna jest Unia.

Długo czekałem co na ten temat powie tzw. Lewica. I oczywiście się nie doczekałem. Oni by się chętnie wypowiedzieli gdy sprawa dotyczyła marginalnych kwestii obyczajowych. Trzeba wiedzieć że Czesi wydobywają ok. 37 mln ton węgla brunatnego rocznie a Niemcy ok.130 mln ton.

Wypowiedziała się za to Konfederacja, co trzeba odnotować i zapamiętać.  „Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe zamknięcie kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni. Oznacza to nie tylko zakończenie wydobycia ale również wyłączenie elektrowni Turów, która odpowiada za 8% mocy w krajowym systemie produkcji energii elektrycznej. Wyrok jest dotkliwym ciosem w polską energetykę i rażącym przekroczeniem uprawnień ze strony unijnego trybunału. Werdykt TSUE pokazuje również jak wielkim błędem jest rezygnacja z suwerenności państwa polskiego i zwiększanie uprawnień instytucji unijnych. Rada Liderów Konfederacji wzywa rząd Mateusza Morawieckiego do uznania wyroku TSUE za nieobowiązujący Rzeczpospolitą Polską oraz do kontynuowania wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w kopalni oraz elektrowni Turów”

Nie dla unijnego dyktatu! Nie dla zamykania Turowa! Nie dla zamykania polskich kopalń. Precz z bredniami pseudoekologów! Przy okazji warto przypomnieć, jak PiS, kontynuuje politykę Balcerowicza i Buzka w tym temacie. Ostatnia polska kopalnia ma być zamknięta w 2049 roku. Warto pamiętać że Polska była jednym z nielicznych samowystarczalnych państw jeżeli chodzi o energetykę.

Według przyjętego harmonogramu w roku 2021 ma być zamknięta kopalnia Pokój, a Wujek ma być połączony ze Staszicem. W roku 2023 nastąpi połączenie kopalń Bielszowice i Halemby. W 2028 roku żywota dokona Bolesław Śmiały, w 2029 – Sośnica. Halemba ma fedrować do 2034 roku, Piast do 2035. Rok 2037 to data zamknięcia kopalni Ziemowit. Murcki-Staszic będzie działać do 2039, Bobrek do 2040 roku, a Mysłowice-Wesoła do 2041 roku. Na koniec przyjdzie kolej na kopalnię ROW: wpierw Ruch Rydułtowy – 2043, potem Marcel – 2046 oraz Chwałowice i Jankowice we 2049 roku.

Łukasz Marcin Jastrzębski

Redakcja