AktualnościŚwiatUkraińskie drony na Donbasie zabijają dzieci

Redakcja6 miesięcy temu
Wspomoz Fundacje

Wzmożenie aktywności ukraińskiej armii na Donbasie pochłania coraz więcej ofiar również wśród ludności cywilnej. We wsi Aleksandrowka, niedaleko miasta Jenakijewo w nieuznawanej Donieckiej Republice Ludowej doszło do ataku z wykorzystaniem dronów zrzucających ładunki wybuchowe.

Ofiarą dronowego nalotu stało się 5-letnie dziecko. Ranna została ponadto 67-letnia kobieta. Kilka dni wcześniej doszło do zastrzelenia przez ukraińskiego snajpera donieckiego emeryta. Miejscowości i osiedla w DRL poddawane są również w ostatnich tygodniach regularnym ostrzałom z dział o kalibrze 120 mm.

Rosyjski pisarz, współprzewodniczący partii Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę, Zachar Prilepin, który walczył jako ochotnik na Donbasie, a następnie był doradcą przywódcy DRL Aleksandra Zacharczenki, skomentował: „Puściły im wszelkie hamulce. Jeśli ktoś im każe zabijać po jednym dziecku i staruszku codziennie, będą to robić”.

Od lipca 2020 roku na Donbasie obowiązuje kolejny rozejm. Jest on jednak regularnie naruszany, w ostatnim okresie przede wszystkim przez stronę ukraińską, próbującą eskalować konflikt i ubiegającą się o poparcie nowej administracji amerykańskiej prezydenta Joe Bidena. Do spotkania przywódcy Stanów Zjednoczonych i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego ma dojść, według ukraińskiej ambasador w Waszyngtonie Oksany Markarowej, w maju.

ДНР: Украинский БПЛА сбросил бомбу на Александровское — погиб ребенок — Новости политики, Новости Украины — EADaily

Redakcja