AktualnościChińczycy wspierają Serbię w walce z COVID-19

Wspomoz Fundacje

W sobotę transport z milionem dawek chińskiej szczepionek Sinopharm przybył na lotnisko w Belgradzie w Serbii. Przesyłkę przywitali prezydent Serbii Aleksandar Vucic i ambasador Chin w Serbii Chen Bo.

Vucic powiedział, że pojawienie się szczepionki jest „dowodem wielkiej przyjaźni między Serbią a Chinami” i pomoże chronić życie 500 000 ludzi, dodając, że zostanie zaszczepiony szczepionką Sinopharm. „Jako zwykły człowiek i prezydent Serbii jestem przekonany o jakości chińskiej szczepionki, o której zadecyduje nasza kompetentna agencja” – powiedział prezydent.

Szczepienie rozpocznie się, gdy chińska szczepionka zostanie ostatecznie zatwierdzona przez serbską Agencję ds. Leków i Wyrobów Medycznych. Do tej pory Serbia zgłosiła prawie 370 000 zakażeń COVID-19. Od początku pandemii 3708 osób zmarło. W całym kraju hospitalizowanych jest obecnie 5 409 pacjentów, z których 196 jest podłączonych do respiratorów.
Akcja szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczęła się w Serbii 24 grudnia 2020 r. I do tej pory kraj ten otrzymał około 1,4 miliona dawek różnych szczepionek. Sinopharm to trzecia szczepionka, która dotarła do Serbii, po szczepionkach Pfizer-BioNtech i Sputnik V.

Nie jest to pierwsza pomoc, którą Chiny udzieliły Serbii pomocy w trakcie pandemii. Oprócz zaopatrzenia medycznego, chiński zespół ekspertów medycznych spędził miesiące pomagając władzom serbskim koordynować krajową reakcję antypandemiczną, podczas gdy chińska grupa BGI pomogła zbudować dwa laboratoria testowe.
Ambasador Chen powiedział, że Serbia i Chiny walczą ramię w ramię z koronawirusem, a Chiny są pierwszym krajem na świecie, który obiecuje, że ich szczepionka będzie globalnym „dobrem publicznym”. „Szczepionka Sinopharm została oficjalnie zarejestrowana w Chinach 30 grudnia i dotarła do Serbii dopiero po 16 dniach. Pojawienie się chińskiej szczepionki jest częścią naszej wspólnej walki z wirusem i wierzę, że przyczyni się do walki z epidemią w Serbii” – powiedział Chen.

Fotografia za agencja Xinhua

Przemysław Piasta

Historyk i przedsiębiorca. Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego. Autor wielu publikacji popularnych i naukowych.